Το Περιστέρι επικράτησε και του Ολυμπιακού, για την Α1

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ UPD 20:31 Δημιουργία 10/04/19, 20:29

Σε φονέα των γιγάντων αποδεικνύεται το Περιστέρι, το οποίο μετά το τέλος που έδωσε στο αήττητο σερί του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα, υποχρέωσε και τον Ολυμπιακό σε... ανώμαλη προσγείωση, για την 23η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε με 81-76 των «ερυθρόλευκων» στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», βελτιώνοντας σε 15-8 το ρεκόρ της και δίνοντας συνέχεια στη συγκατοίκηση με ΠΑΟΚ και Προμηθέα. Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός υπέστη την τρίτη εφετινή ήττα του (19-3).

Πρωταγωνιστής των θριαμβευτών ο Μπεν Μπέντιλ με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι επίσης διψήφιοι Παναγιώτης Βασιλόπουλος (11π., 10ρ.), Γιάννης Αγραβάνης (10π.) και Έντουαρντ Ντάνιελ (10π.). Από τους «ερυθρόλευκους» ξεχώρισε ο Γιώργος Πρίντεζης με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-39, 63-56, 81-76

Οι γηπεδούχοι ήλεγξαν από το πρώτο τζάμπολ το ρυθμό του αγώνα, υπερίσχυσαν στη συγκομιδή των επιθετικών ριμπάουντ, ήταν πιο εύστοχοι από τον Ολυμπιακό και έκλεισαν την περίοδο στο +3 (22-19). Δίχως διάθεση σε άμυνα και επίθεση και τον Ουέμπερ να παλεύει μόνος του, οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να περιορίσουν το Περιστέρι ούτε στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να παίρνει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +6 (45-39).

Το άναρχο παιχνίδι του Ολυμπιακού και στην τρίτη περίοδο έριξε στον κάδο των απορριμμάτων τις προσπάθειες αντίδρασης του Γιώργου Πρίντεζη, με το Περιστέρι όχι μόνο να μην αγχώνεται, αλλά να κλείνει το δεκάλεπτο στο +7 (63-56). Με πρωταγωνιστές τους Ουέμπερ και Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και πάλι, μείωσε στο 35΄ σε 69-67, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Με τον Μπέντιλ να δίνει ρεσιτάλ στην επίθεση και να σημειώνει 9 πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο, το Περιστέρι έμεινε σε απόσταση (80-74 στο 39΄) και δεν αγχώθηκε μέχρι το τελικό 81-76,

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τζαφλέρης, Ζαχαρής

Οι συνθέσεις:

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μουράτος 2, Σκορδίηλης 6, Βασιλόπουλος 11 (2), Γκρέι 9, Κάλαχαν 9 (3), Φιλιππάκος, Αγραβάνης 10 (2), Μπέντιλ 15 (1), Καράμπελας, Μουρ 9.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Πρίντεζης 17, Μιλουτίνοβ 5, Παπανικολάου 5 (1), Ουίλιαμς-Γκος 12 (1), Ουέμπερ 13, Βεζένκοβ 10 (2),Μπόγρης, Μάντζαρης 1, Τουπάν 6 (1), ΛεΝτέι 7.