Μουντομπάσκετ 2019: Η Πολωνία «δάγκωσε» τη Ρωσία

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ UPD 17:08 Δημιουργία 06/09/19, 17:06

Με αντεπίθεση στην 4η περίοδο και επιμέρους σκορ 11-1 στα πρώτα 3 λεπτά αυτής, χάρη σε τρίποντα των Λούκας Κόζαρεκ και Άνταμ Βατσίνσκι, η αήττητη στην Α΄ φάση Πολωνία πέτυχε την ανατροπή και νίκησε με 79-74 την Ρωσία.

Οι Πολωνοί αύξησαν σε τέσσερις τις νίκες τους σε ισάριθμους αγώνες στο Παγκόσμιο Κύπελλο και πλέον βρίσκονται «αγκαλιά» με την πρόκριση στους «8». Οι Ρώσοι έκαναν ό,τι μπορούσαν για να «πιάσουν» στο βαθμολογικό πίνακα τους Πολωνούς, αλλά εν τέλει έμειναν με 2 νίκες - 2 ήττες στον 9ο όμιλο.

Πρώτος σκόρερ της Πολωνίας αναδείχτηκε ο Άνταμ Βατσίνσκι με 18 πόντους, ενώ για τη Ρωσία 21 πόντους σημείωσε ο Κουλαγκίν με 5/12 τρίποντα.

Για τη 2η αγωνιστική, τη Κυριακή (8/9), η Πολωνία αντιμετωπίζει την ισχυρή Αργεντινή (15:00), ενώ η Ρωσία θα βρει στο δρόμο της τη Βενεζουέλα (11:00)

Κλειστό παιχνίδι έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη Ρωσία να οικοδομεί για πρώτη φορά διαφορά 6 πόντων, 16-22, στο τέλος της 1ης περιόδου χάρη σε 2/2 βολές του Σεμέν Αντόνοφ και λέι απ του Γκριγκόρι Μοτοβίλοφ. Οι παίκτες του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα στη 2η περίοδο, είχαν 10 ασίστ έναντι τεσσάρων της Πολωνίας στο ημίχρονο, με τομ Εβγκένι Μπαμπούριν να έχει δώσει τις 3 τελικές πάσες εξ αυτών. Ο Αντρέι Βορόντσεβιτς έκανε σπουδαία δουλειά στα ριμπάουντ (6), ενώ οι Μιχαϊλ Κουλαγκίν (10π.) και Σεμέν Αντόνοφ (7π.) επωμίστηκαν το βάρος στο σκοράρισμα. Η Ρωσία ξέφυγε και με +11, 29-40, ενώ η διαφορά θα ήταν ακόμη μεγαλύτερη αν οι Πολωνοί δεν είχαν 14/15 βολές (6/8 η Ρωσία) στο πρώτο 20άλεπτο. Πρώτος σκόρερ για την Πολωνία στο α΄ μέρος ήταν ο Ματέους Πονίτκα με 12 πόντους.

Στην 3η περίοδο, η Πολωνία έβλεπε την πλάτη των Ρώσων, 53-57 στο 30ο λεπτό. Όμως, οι Πολωνοί μπήκαν αποφασισμένοι έκαναν επιμέρους σκορ 11-1 στα πρώτα 3 λεπτά της 4ης περιόδου και προσπέρασαν με 64-58. Οι Ρώσοι δεν το έβαλαν κάτω, μείωσαν στο καλάθι (73-71) με τρίποντο του Μιχαίλ Κουλαγκίν με εναπομείναντα χρόνο 1:05'', οι Χρίτσιανουκ, Τσελ με σερί 4-0 έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων, 77-71, με τον Βορόντσεβιτς να ξαναδίνει ελπίδες στους Ρώσους με τρεις δικούς του πόντους, 77-74. Το φάουλ, όμως του Νικίτα Κουρμπάνοφ στον Βατσίνσκι και η ευστοχία του τελευταίου από τη γραμμή των βολών στα 8΄΄, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Πολωνίας, 79-74. Ο Κουλαγκίν αστόχησε σε τρίποντο στα 3΄΄, ο Μπαμπούριν πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά δεν έμενε πλέον χρόνος και η Ρωσία μετρά πλέον 2 νίκες - 2 ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 34-40, 53-57, 79-74

Διαιτητές: Ζουράποβιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη), Γιου (Κινεζική Ταϊπέι), Κάτο (Ιαπωνία)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μάικ Τέιλορ): Τσελ 9 (1), Χρίτσιανουκ 8, Πονίτκα 14 (1), Σλότερ 8 (1), Βατσίνσκι 18 (1), Μπαλτσερόφσκι, Κόζαρεκ 6 (2), Κούλιγκ 10, Σοκολόφσκι 6

ΡΩΣΙΑ (Σεργκέι Μπαζάρεβιτς): Καράσεφ 3 (1), Μπαμπούριν 3 (1), Μοτοβίλοφ 4, Φριτζόν 9, Ίβλεφ 4, Αντόνοφ 11, Ζούμπκοφ 2, Βοροντσέβιτς 11 (1), Κουλαγκίν 21 (5), Κουρμπάνοφ 6 (1)