Μουντομπάσκετ 2019: «Μπαμ» από την Αργεντινή, που απέκλεισε τη Σερβία!

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ UPD 16:09 Δημιουργία 10/09/19, 15:59

Τη μεγαλύτερη έκπληξη -μέχρι στιγμής- στο Μουντομπάσκετ της Κίνας έκανε το μεσημέρι της Τρίτης η Αργεντινής, που νίκησε 97-87 τη Σερβία για τον πρώτο αγώνα των προημιτελικών της διοργάνωσης και προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Σημειώνεται πως η ήττα της Σερβίας είναι κακά νέα για την Εθνική μας, καθώς μετά από τον αποκλεισμό τους από τη ζώνη των μεταλλίων, οι Σέρβοι θα κληθούν να κυνηγήσουν την πρόκριση τους για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020 στο προολυμπιακό τουρνουά, όπου θα συμμετάσχει η και η Ελλάδα.

Η Αργεντινή θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης ΗΠΑ-Γαλλία την Παρασκευή (13/9 στις 15:00) για τους «4», ενώ η απογοητευμένη Σερβία θα αγωνιστεί απέναντι στον ηττημένο της συγκεκριμένης αναμέτρησης την Πέμπτη (12/9 στις 14:00) για τις θέσεις 5-8.

Οι νικητές είχαν σε εξαιρετική ημέρα τους Λουίς Σκόλα (20 πόντους) και Φακούντο Καμπάτσο (18 πόντους, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα). Για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 21 πόντους.

Η Αργεντινή ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 12-4 χάρη σε έναν εξαιρετικό Καμπάτσο, που τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 6 πόντους, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα. Οι Σέρβοι μπόρεσαν να επιστρέψουν και να ισοφαρίσουν σε 16-16 για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με 25-23 υπέρ των Λατινοαμερικάνων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σέρχιο Ερνάντες συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Βιλντόζα (3 τρίποντα), αλλά και γενικότερα εξαιρετικά ποσοστά έξω από τα 6 και 75 (9/16, 56,3%). Αντίθετα οι Σέρβοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν από το τρίποντο στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του αγώνα, με πρώτο εύστοχο τρίποντο να έρχεται από τον Σιμόνοβιτς πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου (3/10 συνολικά οι Σέρβοι στο πρώτο εικοσάλεπτο). Ως εκ τούτου η ομάδα της Αργεντινής πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων, 54-49.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Σέρβοι με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Γιόκιτς και Μπογκντάνοβιτς, αλλά και εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι η Αργεντινή δεν μπορούσε να διατηρήσει τα εξαιρετικά της ποσοστά στο τρίποντο (1/4 στα 3ο δεκάλεπτο) κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά που έκλεισε στον ένα πόντο (68-67) στο 30΄.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Σέρβοι με τρίποντο του Γκούντουριτς προηγήθηκαν με 70-68 αλλά στη συνέχεια η Αργεντινή με επιμέρους σκορ 19-6 κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 11 πόντων (87-76 στο 37΄). Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, αλλά ο εξαιρετικός για ακόμη ένα ματς Λουίς Σκόλα (20 πόντους) κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα για την ομάδα του, που πήρε τελικά την πρόκριση με 97-87.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 54-49, 68-67, 97-87

Διαιτητές: Κριστιάνο Μαράνο (Βραζιλία), Τόλγκα Σαχίν (Ιταλία), Μάικλ Γουέιλαντ (Καναδάς)

Οι συνθέσεις:

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Σέρχιο Ερνάντες): Μπρουσίνο 4, Καμπάσο 18 (3), Ντεκ 13, Ντέλια 4, Φιελερούπ 2, Γκαλίτσι 2, Γκαρίνο 15 (3), Λαπροβίτολα 8 (1), Ρεντίβο, Σκόλα 20 (2), Βιλντόζα 11 (3).

ΣΕΡΒΙΑ (Αλεξάνταρ Τζόρτζεβιτς): Μπίρτσεβιτς, Μπιέλιτσα 18 (2), Μπογκντάνοβιτς 21 (3), Γκούντουριτς 5 (1), Γιόκιτς 16, Γιόβιτς 7 (1), Λούτσιτς 12, Μαριάνοβιτς, Μίτσιτς 5, Μιλουτίνοβ, Ραντούλιτσα, Σιμόνοβιτς 3 (1).