Μουντομπάσκετ 2019: Η Τσεχία απέναντι στη Σερβία για την 5η θέση

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ UPD 18:06 Δημιουργία 12/09/19, 18:02

Την 5η θέση απέναντι στη Σερβία θα διεκδικήσει η ομάδα «ευχάριστη έκπληξη» Τσεχία, στην μόλις πρώτη συμμετοχή της σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Σε ένα... θρίλερ στη Σανγκάη, οι Τσέχοι αποδείχτηκαν ανώτεροι στις λεπτομέρειες στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με την Πολωνία, 94-84, για τις θέσεις 5-8, και το Σάββατο (14/9) θα βρουν στο δρόμο τους την ομάδα του... εξωπραγματικού Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, στις 15:00, στη Wukesong Sport Arena του Πεκίνου, στον τελευταίο αγώνα τους στη διοργάνωση.

Οι αήττητοι στην Α΄ φάση Πολωνοί που έφτασαν μέχρι τα προημιτελικά με μόνο μία ήττα σε 5 αγώνες, πριν αποκλειστούν από τους Ισπανούς, θα διεκδικήσουν το Σάββατο (14/9) στις 11:00 π.μ. την 7η θέση απέναντι στις ΗΠΑ, με τους Αμερικανούς να μην μπορούν να αποφύγουν τη χειρότερη θέση στην ιστορία τους σε Παγκόσμιο Κύπελλο, όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα.

Δύο παίκτες της Τσεχίας σημείωσαν νταμπλ νταμπλ! Ο Βόιτεκ Χρούμπαν τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Τόμας Σατοράνσκι είχε συγκομιδή 22 πόντους και 12 ασίστ. Και δεν ήταν... μόνοι! Ο Γιάρομιρ Μπόχατσικ αποδείχτηκε άξιος συμπαραστάτης τους με 21 πόντους (5/8 τρίποντα). Από την Πολωνία ξεχώρισαν ο Άνταμ Βατσίνσκι με 22 πόντους, ο Εϊ Τζέι Σλότερ με 12 πόντους και 10 ασίστ, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Ντάμιαν Κούλιγκ (12π.) και Ματέους Πονίτκα (11π.).

Οι Πολωνοί ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 7-2 και 15-6, χάρη σε τρίποντα από τους Άνταμ Βατσίνσκι και Ααρον Τσελ. Ο Τόμας Σατοράνσκι ανέλαβε δράση για την Τσεχία και πέτυχε τους πέντε πρώτους πόντους του σερί 10-0, χάρη στο οποίο η ομάδα του Γκίσμπουργκ πήρε το προβάδισμα, 15-16. Η «μάχη» αποδείχτηκε... ισορροπημένη μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου, 23-23. Στη 2η περίοδο, οι Τσέχοι θα επιδίδονταν σε επιμέρους σκορ 12-20! Με 8/12 τρίποντα, 8 περισσότερα ριμπάουντ και 5 περισσότερες ασίστ, η Τσεχία επέβαλλε το ρυθμό της.

Ο Τόμας Σατοράνσκι πέτυχε 12 πόντους στο α΄ μέρος με 2/2 τρίποντα και 4 ασίστ, ενώ 11 πόντους σημείωσε σε αυτό το διάστημα ο Γιάρομιρ Μπόχατσικ με 3/5 τρίποντα. Στα ριμπάουντ, με 6, αυτός που έκανε όλη τη δουλειά για τους Τσέχους ήταν ο Βόιτεκ Χρούμπαν, ενώ μετρούσε και 9 πόντους στο 20άλεπτο. Η Πολωνία κατάφερνε να διατηρεί την πρωτοπορία μέχρι το 33-31, με εναπομείναντα χρόνο 3:32'' ως το ημίχρονο. Ο Έι Τζέι Σλότερ δεν είχε προσφέρει αυτά που μπορούσε στην ομάδα του μένοντας μόνο σε 3 ασίστ, ενώ ο Ματέους Πονίτκα μετρούσε ήδη 3 λάθη. Ο Μάικ Τέιλορ έβλεπε τους Ντάμιαν Κούλιγκ και Άνταμ Βατσίνσκι να έχουν από 8 πόντους, αλλά δεν είχαν τη βοήθεια που χρειαζόντουσαν από τους συμπαίκτες τους. Οι Τσέχοι προσπέρασαν με 33-34 από τρίποντο του Σατοράνσκι, ξέφυγαν και με +10, 33-43, για να ολοκληρωθεί το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Άνταμ Βατσίνσκι να μειώνει στο -8, 35-43, για τους Πολωνούς.

Οι Πολωνοί παρουσίασαν ένα διαφορετικό πρόσωπο στην 3η περίοδο, πλησιάζοντας τους Τσέχους στο καλάθι, με επιμέρους σκορ 13-7, για το 48-50. Τρεις διαδοχικές ασίστ του Εϊ Τζέι Σλότερ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου είχαν ως αποτέλεσμα ένα "alley oop" του Πονίτκα, ένα τρίποντο του Βατσίνσκι και ένα του Τσελ. Ο Άνταμ Χρίτσανιουκ έφερε το παιχνίδι στον πόντο, 53-54, με τον Τόμας Σατοράνσκι να «ντύνεται»... Σλότερ και να βγάζει δύο υποδειγματικές ασίστ σε Χρούμπαν και Μπόχατσικ τις οποίες... έκαναν τρίποντα, 53-60. Στο Shanghai Oriental Sports Center «έπεφταν κορμιά», για να ολοκληρωθεί με 63-64 υπέρ της Τσεχίας το 3ο δεκάλεπτο.

Οι προσπάθειες των Πολωνών να ανακτήσουν τα ηνία στην πρωτοπορία απέδωσαν εν τέλει καρπούς, 6:25΄΄ πριν το τέλος: Ο Εϊ Τζέι Σλότερ με 2/2 βολές από φάουλ του Πάτρικ Άουντα έβαλε μπροστά στο σκορ την Πολωνία, 70-69. Ο αγώνας κατάταξης για τις θέσεις 5-8 έγινε... θρίλερ, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια στα τελευταία λεπτά. Μετά το 77-74 από τρίποντο του Τσέλ με τη... 12η ασίστ του Τόμας Σατοράνκσι, η Τσεχία απάντησε με επιμέρους σκορ 2-10 για το 79-84, 2:46΄΄ πριν τη λήξη και έκτοτε διατήρησε το προβάδισμα μέχρι να ακουστεί η κόρνα της λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 35-43, 63-64, 84-94

Διαιτητές: Ρόσο (Γαλλία), Φερνάντες (Αργεντινή), Κρέγιτς (Σλοβενία)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μάικ Τέιλορ): Τσελ 9 (3), Χρίτσιανουκ 9, Πονίτκα 11 (2), Σλότερ 12, Βατσίνσκι 22 (5), Μπαλτσερόφσκι, Γκρουτσέσκι 4, Κόζαρεκ 3 (1), Κούλιγκ 12, Σοκολόφσκι 2

ΤΣΕΧΙΑ (Ρόνεν Γκίνσμπουργκ): Αούντα 1, Μπόχατσικ 21 (5), Χρούμπαν 24 (4), Πούμπρλα 5, Σατοράνκσι 22 (2), Μπάλβιν 9, Κριζ , Πετέρκα 9 (1), Σιλμπ , Σιρίνα 3 (1)