Euroleague: Η άμυνα του Παναθηναϊκού έφερε την ήττα από τη Χίμκι

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ UPD 21:08 Δημιουργία 29/10/19, 21:26

Η κάκιστη άμυνα του Παναθηναϊκού... ακύρωσε την εξαιρετική βραδιά του στην επίθεση, αδυνατώντας να αποδράσει με το «διπλό» από τη Μόσχα την Τρίτη, για την 5η αγωνιστική της Euroleague.

Οι «πράσινοι» έπεσαν με το τελικό 103-86 απέναντι στην Κίμκι, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 2-3, πριν τη δύσκολη «μάχη» που ακολουθεί την Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ (31/10).

Στον αντίποδα, οι Ρώσοι των 15/29 τριπόντων, κράτησαν αήττητη την έδρα τους, βελτιώνοντας το ρεκόρ σε 4-1.

Οι παίχτες του Αργύρη Πεδουλάκη προηγήθηκαν 55-50 στο ημίχρονο, βρέθηκαν στο -12 στην 4η περίοδο, αλλά κατάφεραν με σερί 8-0 να μειώσουν σε 82-87 και να ξαναμπούν στο ματς.

Από κει και πέρα, όμως, κι ενώ απέμεναν 5 λεπτά για το φινάλε, οι «πράσινοι» δεν έκαναν τίποτα σωστά, με αποτέλεσμα να ηττηθούν με 17 πόντους, διαφορά που δεν αποκλείεται να παίξει καθοριστικό ρόλο στη συνέχεια, μιας και οι δύο ομάδες έχουν τον ίδιο ακριβώς στόχο, που δεν είναι άλλος από την είσοδο στην οκτάδα.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Τζίμερ Φριντέτ, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, ενώ ο Καλάθης πέτυχε ένα ακόμα double-double (10 πόντοι, 11 ασίστ).

«Δήμιος» της ομάδας του Πεδουλάκη, ήταν ο Αλεξέι Σβεντ, που σταμάτησε στους 26 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ. Η ομάδα της Μόσχας είχε 15/29 τρίποντα και 12 επιθετικά ριμπάουντ, ενώ με την αποψινή της νίκη βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-1.

Τα δεκάλεπτα: 25-29, 50-55, 77-73, 103-86