ATP Finals: Δεν άντεξε απέναντι στον Ναδάλ ο Τσιτσιπάς

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ Δημιουργία 15/11/19, 20:57

Πάλεψε με όλες τις δυνάμεις του ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέναντι στον Ράφαελ Ναδάλ, αλλά τελικά δεν απέφυγε την ήττα με 2-1 σετ στο ATP Finals.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, που είχε εξασφαλίσει την πρόκριση στους ημιτελικούς του τουρνουά που διεξάγεται στο Λονδίνο, γνώρισε την πρώτη του ήττα από το νο1 της παγκόσμιας κατάταξης κυριολεκτικά... στις λεπτομέρειες.

Πήρε το πρώτο σετ στο ταξί μπρέικ με 7-6(4), ο Ισπανός ισοφάρισε σε 1-1 κάνοντας μπρέικ (6-4), ενώ το ίδιο έγινε και στο τρίτο σετ, με τον Ναδάλ να σπάει το σερβίς του Τσιτσιπά και να προηγείται με 6-5, κράτησε το δικό του κι έφτασε στη νίκη με 7-5.

Παρά τη νίκη του, ο Ναδάλ θα πρέπει να περιμένει το ματς που ακολουθεί (22:00) ανάμεσα στον Ζβέρεφ και στον Μεντβέντεφ, προκειμένου να μάθει εάν θα προκριθεί στην τετράδα.

Το ίδιο ισχύει και για τον Τσιτσιπά, καθώς από το ματς αυτό θα βγει ο αντίπαλός του στα ημιτελικά.