Κύπελλο Ελλάδας: Άνετα στους «16» ο Παναιτωλικός

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ UPD 16:20 Δημιουργία 03/12/19, 16:18

Ο Παναιτωλικός είναι η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε και τυπικά την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του φετινού Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς μετά το ευρύ 4-0 στη Ρόδο επί του Ιάλυσου, οι Αγρινιώτες συνέτριψαν σήμερα με 5-1 τον αντίπαλό τους.

Παρουσία μόλις μερικών δεκάδων θεατών στις εξέδρες, το παιχνίδι ήταν ανούσιο στο πρώτο ημίχρονο, με τις ομάδες να κάνουν «αγγαρεία» και το 0-0 να αποτυπώνει πλήρως την προσπάθειά τους.

Στην επανάληψη η εικόνα άλλαξε, ειδικά μετά το 1-0 που σημείωσε στο 59ο λεπτό ο Μπαΐροβιτς. Ο Μιμίτο διπλασίασε ένα λεπτό αργότερα, ενώ ο Γκελάι με αυτογκόλ στο 64΄ και ο Μπαΐροβιτς με πέναλτι στο 73΄ έφεραν το σκορ στο 4-0.

Ο Πεταυράκης μείωσε στο 77ο λεπτό σε αντεπίθεση, αλλά στο 82΄ ο Γιοβάνοβιτς πέτυχε ακόμη ένα γκολ για τον Παναιτωλικό διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.