NBA: Οι Καβς νίκησαν τους σούπερ σταρ των Νετς

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ Δημιουργία 21/01/21, 09:12

Με 42 πόντους του Εμπίντ η Φιλαντέλφια πέτυχε μεγάλη νίκη επί της Βοστόνης με 117-109, ενώ ύστερα από συγκλονιστική εμφάνιση του ασταμάτητου Κόλιν Σέξτον (42 πόντους), το Κλίβελαντ επιβλήθηκε μετά από δύο παρατάσεις του Μπρούκλιν με 147-135.

Οι Νετς παρατάχθηκαν και με τα τρία αστέρια τους στο παρκέ (επέστρεψε ο Κάιρι Ίρβινγκ), αλλά δεν βρήκαν τις λύσεις για να σταματήσουν τον Σέξτον.

Οι Big-3 των φιλοξενούμενων σημείωσαν συνολικά 96 πόντους, ωστόσο, στο φινάλε αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι «Ιππότες».

Κι αυτό διότι από τους 42 πόντους που πέτυχε ο Σέξτον, οι 15 προήλθαν στη δεύτερη παράταση, με τον Ίρβινγκ να μην μπορεί να τρόπο να τον περιορίσει. Στην επιστροφή του στο πσρκέ ο γκαρντ ων Νετς πέτυχε 37 πόντους, έναν λιγότερο από τον Κέβιν Ντουράντ, ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν έκανε triple double με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 12 ασίστ.

Το «φονικό δίδυμο» του Ντάλας, Λούκα Ντόντσιτς και Κρίσταπς Πορζίνγκις έδρασε και μέσα στην Ιντιάνα, οδηγώντας τους «Μάβερικς» στη νίκη με 124-112 επί των «Πέισερς».

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν χωρίς τους Μάιλς Τέρνερ και Καρίς ΛεΒέρτ, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στο Ντάλας να πάρει την εκτός έδρας νίκη, χάρις στους 27 πόντους του Πορζίνγκις με 27 πόντους (12/15 σουτ) και τον «τριπλό» Ντόντσιτς (13 πόντους, 12 ριμπάουντ και 12 ασίστ).

Με κορυφαίο τον Στεφ Κάρι το Γκόλντεν Στέιτ επικράτησε άνετα 121-99 επί του Σαν Αντόνιο. Ο ηγέτης των «πολεμιστών» τελείωσε το ματς με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ σημαντική στο σκοράρισμα ήταν και η συνεισφορά των Τζέιμς Γουάισμαν (20 πόντους) και Άντριου Γουίγκινς (18 πόντους).

Ένα 12λεπτο (τρίτο) «πάτησαν γκάζι» οι Λος Άντζελες Κλίπερς (μετέτρεψαν το υπέρ τους 61-56 σε 95-75) κι αυτό ήταν αρκετό για να επικρατήσουν με 115-96 του Σακραμέντο. Απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Κουάι Λέοναρντ με 32 πόντους, 5 ασίστ κι 6 κλεψίματα, ενώ εξαιρετικός ήταν και «διπλός» Πολ Τζορτζ (19 πόντους και 12 ασίστ).