Με το δεξί στη Volleyleague ΠΑΟΚ και Φοίνικας - Βόλεϊ

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ UPD 07:11 Δημιουργία 30/10/17, 03:47

[ad_1]

Ο δικέφαλος άγγιξε το 63% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, έναντι μόλις 39% της Κηφισιάς η οποία δε μπόρεσε να απειλήσει.

Στο πρώτο σετ του αγώνα οι δυο ομάδες έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τον Δικέφαλο να προηγείται 8-7. Γκιόν, Σαφράνοβιτς, Σακόγλου και Πελεκούδας αύξησαν την διαφορά στους 4 πόντους (16-12) και μετέπειτα στους 6 (22-16). Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη προσπάθησε να γυρίσει το σετ, μείωσε σε 22-19, όμως οι ασπρόμαυροι με καρφί των Σακόγλου, Πελεκούδα και μπλοκ του Βαλκίερς κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-20 σε 26 λεπτά.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με 2 πόντους από τον Χάρη Σακόγλου. Η Κηφισιά αντέδρασε, παίρνοντας πόντους από τους Ντε Σόουζα και Χαντ, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν αυτό που έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενος με 8-6. Με πρώτο χρόνο από τον Πελεκούδα και άουτ σερβίς από τον Σαρνέκι, το σκορ έφτασε στο 15-11. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 15-14 με ένα σερί 3 πόντων, όμως και πάλι οι πρωταθλητές Ελλάδος κατάφεραν να προηγηθούν με 16-14. Η Κηφισιά δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να μειώσει σε 21-20, με μπλοκ του Σουλτανόπουλου, αναγκάζοντας τον Στέφανο Μανιώτη να πάρει τάιμ άουτ. Πελεκούδας και Γκιον έκαναν το 23-20 και παρόλο που οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας προσπάθησαν να γυρίσουν το σετ, έπειτα από το χαμένο σέρβις του Γκιον και την άουτ επίθεση του Σαφράνοβιτς, ο Δικέφαλος κέρδισε και το δεύτερο σετ με 25-22 κάνοντας το 2-0.

Το τρίτο σετ, βρήκε τις δυο ομάδες να φτάνουν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 8-7, υπέρ του ΠΑΟΚ. Με δυο άσους από τους Τακουρίδη και Γκιον, καρφί από Σακόγλου και Πελεκούδα και το φιλέ του Εφραιμίδη διαμορφώθηκε το 14-10. Η Κηφισιά μείωσε με τον Σονάρι σε 15-13, όμως το κερδισμένο μπλοκ στο καρφί του Σαφράνοβιτς έφερε τις δυο ομάδες στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με τον Δικέφαλο να προηγείται με 16-13. Ο Ραμόν Μαρτίνεζ Γκιον με μπλοκ έκανε το 17-13, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να πάρει τάιμ άουτ, σε μια προσπάθεια να γυρίσει το σετ. Ο Ολλανδός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με 2 συνεχόμενους πόντους του η διαφορά έφτασε στους 6 πόντους (22-16). Το 23-17 έγινε από τον πρώτο χρόνο του Πελεκούδα. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτό που κατέκτησε και το τρίτο σετ με 25-19, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη για φέτος στο πρωτάθλημα.

ΠΑΟΚ - Κηφισιά 3-0

Τα σετ: 25-20, 25-22, 25-19

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

ΠΑΟΚ (Μανιώτης, Γκόμεζ): Σακόγλου 13 (12/21 επ, 1 άσσος), Τακουρίδης 10 (5/6 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (9/12 επ, 1 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 9 (9/20 επ, 64% υπ -50% άριστες), Γκιόν 15 (11/15 επ, 2 ασσοι, 2 μπλοκ, 42% υπ – 33% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 58% υπ – 35% άριστες), Τερζής, Παπαδόπουλος.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Λιβαθηνός, Σαρνέτσκι 4 (2/7 επ, 2 μπλοκ), Ντε Σόουζα 10 (8/17 επ, 2 άσσοι, 62% υπ - 23% άριστες), Χαντ 12 (12/27 επ, 69% υπ - 38% άριστες), Σουλτανόπουλος 4 (3/8 επ, 1 μπλοκ), Σονάρι 4 (2/8 επ, 2 μπλοκ)/ Κάπελλας (λ, 66% υπ - 34% άριστες), Χριστοδουλάκης (λ), Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 2 (2/6 επ, 33% υπ - 33% άριστες).

Άρχισε τους βομβαρδισμούς ο Γιορντάνοφ

Ο Φοίνικας Σύρου τήρησε το νικηφόρο σερί του στις πρεμιέρες των πρωταθλημάτων και επικράτησε της Νίκης Αιγινίου με 3-0 σετ. Με πρώτους σκόρερ τους Πέτερλιν, Γιορντάνοφ η ομάδα της Σύρου επικράτησε εύκολα της Νίκης η οποία αγωνίστηκε χωρίς τρεις βασικούς της παίκτες.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στο ματς πήρε διαφορά τριών πόντων 5-2, όμως ο τραυματισμός του Γάτση στο ξεκίνημα… σόκαρε τους Συριανούς. Η Νίκη Αιγινίου με σερί 0-3 ισοφάρισε σε 7-7, όμως ο Λινζ με πόντων έστειλε τον Φοίνικα με το +1 στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο μέχρι το 11-10, ένα μικρό σερί έπειτα και τον δύσκολο πόντο από τον Γιορντάνοφ στο 13-10 και ο κ. Στράντζαλης κάλεσε τάιμ άουτ.

Ο Πέτερλιν πέρασε τη μπάλα ανάμεσα από τα χέρια του τριπλού μπλοκ 15-10. Με το +5 ο Φοίνικας στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ έπειτα τον πρώτο χρόνου του Πεντίδη (16-11). Ο Στρούγκαρ με άσσο μείωσε σε 18-15. Ο Λινζ πήγε στη γραμμή του σέρβις στο 18-15, οι τρεις άσσοι, αλλά και ο μεγάλος βαθμός δυσκολίας που έβαλε, έδωσε στον Φοίνικα το σετ μετά το σερί 7-0 (25-15).

Η φιλοξενούμενη ομάδα προσπάθησε να μπει δυνατά στο ματς προηγήθηκε 0-1, όμως ο Φοίνικας γρήγορα αντέδρασε και έφυγε με… τρεις στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5). Σε πολύ καλή μέρα ο Κροάτης του Φοίνικα, ο οποίος έχει πολύτιμες λύσεις στην ομάδα του. Ο Πέτερλιν πήρε έξυπνα το μπλοκ άουτ για το 10-6. Ο Φοίνικας στο κομμάτι του παιχνιδιού αυτού διατηρεί ένα σερί τεσσάρων πόντων και ο Μαρούλης με άσσο έκανε το 13-8. Ο Γιορντάνοφ με επίθεση το 16-10 και ο Φοίνικας στους Πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το +6. Η ομάδα της Σύρου μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ έφτασε σε αόμη μία σχετικά εύκολη επικράτηση καθώς η διαφορά στο σετ έφτασε στη μέγιστη τιμή του +10 (25-15).

Η Νίκη Αιγινίου μπήκε δυνατά στο σετ (τρίτο) προηγήθηκε με 3-1, όμως ο Γιορτνάνοφ μείωσε σε 3-2. Ο Φοίνικας με σερί 4-0 προσπέρασε 5-3. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια για να μείνουν κοντά στο σκορ, όμως ο Φοίνικας έβρισκε τον τρόπο να παίρνει τους πόντους που χρειάζονταν. Οι γηπεδούχοι μετά τον πόντο του Γιορντάνοφ πήγαν στους πάγκους με το +2 (8-6) και στη συνέχεια ο Λινζ στην κόντρα το 9-6. Ο Λινζ πίσω από τη γραμμή των τριών μέτρων έκανε το 16-10 και ο Φοίνικας στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με τη διαφορά να είναι στο +6. Η ομάδα της Σύρου δείχνει αποφασισμένη να καθαρίσει το ματς όσο πιο εύκολα και ξεκούραστα μπορεί ώστε να κρατήσει δυνάμεις για τη συνέχεια. Ο Φοίνικας συνέχισε να παίζει με… πατημένο το γκάζι και η διαφορά ήταν σταθερά στο +6 (20-14).

Αυτός ήταν και ο πρώτος αγώνας που ο Στέλιος Παπακοσμάς σφύριξε ως δεύτερος διαιτητής στο πρωτάθλημα Volley League.

Φοίνικας Σύρου - Νίκη Αιγινίου 3-0

Τα σετ: 25-15, 25-15, 25-19 σε 76΄

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 6 άσσοι, 46 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου 3 άσσοι, 26 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Στεφάνοβιτς): Μαρούλης 1 (1 άσσος), Γιορντάνοφ 18 (18/25 επ.), Πέτερλιν 19 (15/22 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 43%-29% αρ.), Λινζ 12 (9/15 επ., 3 άσσους, 88% υπ.-50% αρ.), Χήρας 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γάτσης / Ζήσης (λ-90% υπ., 80% αρ.), Πεντίδης 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Σούρδι 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Κογκαλίδης.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης (0/2 επ.), Στρούγκαρ 9 (7/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 19% υπ.-15% αρ.), Μαυροβουνιώτης 6 (6/20 επ., 50% υπ.-25% αρ.), Ντίνας 4 (1/1 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ροντρίγκες 5 (4/6 επ., 1 άσσος) / Ραΐκοβιτς (λ-53% υπ.-27% αρ.), Μήλης 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Κουτσονίκας (14% υπ.-14% αρ.), Κιοσσές, Ρεμπούτζιας, Παπάζογλου.

Με οδηγό των Ρίστιτς άλωσε το Μετς ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Με τον Αντρέι Ρίστιτς να σημειώνει 28 πόντους και συνολικό ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση 54% ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-1 τον Παναθηναϊκό στο Μετς και μετά και το Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς" μπήκε εντυπωσιακά και στο πρωτάθλημα.

Αυτή είναι μόλις η δεύτερη νίκη του Εθνικού στην έδρα του Παναθηναϊκού από την καθιέρωση του νέου συστήματος καταγραφής πόντων το 1998. Η προηγούμενη ήταν και πάλι με 3-1 σετ στις 9 Νοεμβρίου 2013. Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο 3ο σετ το οποίο έστω και δύσκολα κατάφερε να πάρει αλλά δεν είχε συνέχεια. Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Μπέλος με 12 πόντους.

Παναθηναϊκός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3

Τα σετ: 17-25, 15-25, 26-24, 14-25 σε 100'

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 42 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλβενέιντζελ 10 (8/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Μπέλος 12 (11/28 επ., 1 μπλοκ), Πανταλέων 8 (5/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπολζάνι 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 36% άριστες), Ένσινγκ 3 (1/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 75% άριστες) / Γκούζντα (λ, 50% υπ. - 41% άριστες), Ρουσόπουλος, Ανδρεόπουλος 6 (6/21 επ., 68% υπ. - 36% άριστες), Παλαιολόγος 1 (1/1 επ.).

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Χαραλαμπίδης 6 (6/11 επ.), Μίλστεϊν 5 (3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χατζόπουλος 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Ρίστιτς 27 (25/45 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες), Βελίτσκοβιτς 19 (17/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες), Χριστόφας 10 (4/8 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 73% υπ. - 38% άριστες), Μπίκος, Καβαρατζής 2 (2/5 επ.), Βλαχόπουλος.

Η Χαλκίδα πανηγύρισε για τον Ηρακλή της

Ο Ηρακλής Χαλκίδας νίκησε με 3-0 σετ τον Ηρακλή Πετοσφαίρισης και μπήκε εντυπωσιακά στο 50ο πρωτάθλημα Volley League. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση κατάφερε να κάνει ανατροπή από 21-22 στο 1ο σετ και με σερί 4-0 να επικρατήσει 25-22 ανοίγοντας και το δρόμο προς τη νίκη.

Ηρακλής Χαλκίδας - Ηρακλής 3-0

Τα σετ: 25-22, 25-18, 25-20 σε 80'

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 2 άσσους, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετ. προήλθαν από 1 άσσο, 32 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 12 (10/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 11 (8/11 επ., 3 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 10 (10/15 επ., 70% υπ. - 44% άριστες), Τσολάκος 6 (6/14 επ.), Μότα 16 (13/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 45% υπ. - 32% άριστες), Γκελίνσκι / Τσαδήμας (λ, 75% υπ. - 50% άριστες), Μακρυγιάννης 2 (2/2 επ.), Κολτσιάκης, Αδάμ.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Μούχλιας 4 (4/10 επ., 32% υπ. - 20% άριστες), Προύσαλης 2 (2/2 επ.), Κιόσης 3 (3/4 επ.), Φέργκιουσον 10 (7/12 επ., 3 μπλοκ), Αρμενάκης 15 (11/35 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 4 (4/10 επ., 72% υπ. - 67% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 67% υπ. - 56% άριστες), Ευγενίδης, Τζιουμάκας 1 (1/2 επ., 67% υπ. - 17% άριστες).