Μουντιάλ: Εμφατική πρεμιέρα από τη Ρωσία, 5-0 τη Σ. Αραβία

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ UPD 21:09 Δημιουργία 14/06/18, 21:05

Ιδανικό ξεκίνημα στο Μουντιάλ έκανε η Ρωσία, η οποία διέλυσε με 5-0 την Σαουδική Αραβία στο εναρκτήριο ματς της διοργάνωσης.

Λίγη ώρα μετά την φαντασμαγορική τελετή έναρξης, στην οποία πρωτοστάτισε ο Πρόεδρος της χώρας, Βλαντιμίρ Πούτιν, η ομάδα του Τσερτσέσοφ έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στους Σαουδάραβες, που από το πρώτο κιόλας ματς έδειξαν χτυπητές αδυναμίες σε όλες τις γραμμές τους.

Ουσιαστικά η «σεμνή τελετή» είχε τελειώσει από το πρώτο 45λεπτο, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο επιβλητικό στάδιο Λουζνίκι, στο οποίο βρέθηκαν 80.000 θεατές.

Ο Γκαζίνσκι στο 12΄ άνοιξε το σκορ, ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Τσερίσεφ έβαλε τις βάσεις για το «τρίποντο».

Η Ρωσία δεν έβαλε φρένο στο δεύτερο μέρος, όπου στο 71΄ με τον Τζιούμπα έκανε το 3-0, ενώ με άλλα δύο τέρματα στις καθυστερήσεις (90΄+1 Τζιούμπα και 90΄+5 Γκολόβιν) «σφράγισε» την επιβλητική της εμφάνιση.